" /> Abdullah Taha ÖÇER – Yalın Zirve 2019

Abdullah Taha ÖÇER

Bisküvi Üretim Müdürü

KONYA ŞEKER SAN. VE TİC. A.Ş.
ATIŞTIRMALIK TESİSİ

KAYIP – MALİYET MATRİSİ UYGULAMALARI VE KAZANIMLARI

Yalın Dönüşüm çalışmalarında Kaizen kazanımlarının başarılını ölçmek; hangi Kaizen çalışmalarına odaklanılması gerektiğini tespit etmek kadar zordur. ‘Tespit edilen Kaizen çalışması, gerçekten iş sonuçlarında etkili olduğu için mi; yoksa sadece göze battığı için mi başlatılmıştır?’ sorusu, çoğu zaman cevapsız kalmakta ve genellikle Yalın Dönüşüm’de doğru kayıplara odaklanan Kaizen çalışmaları yerine; kısa vadede hızlı sonuç elde edilen ve yönetimin dikkatini celbeden Kaizen’lere odaklanılmaktadır. Yalın Maliyet Muhasebesinin henüz uygulanmadığı Yalın Dönüşümlerde, kayıpların doğru şekilde sınıflandırılarak maliyetlendirilmesi ve kaizen önceliklendirmesinin yapılması için TPM’de kullanılan Kayıp-Maliyet matrisi çalışmaları oldukça etkili olmaktadır.

Bu kapsamda Torku Atıştırmalık fabrikalarından (Gofret, Bisküvi, Şekerleme, Çikolata) Bisküvi fabrikasında Kayıp-Maliyet çalışmaları pilot olarak başlatılmış; kayıplar işletme ihtiyaçlarına göre özel olarak sınıflandırılarak maliyetlendirilmiş ve çalışma sonunda işletmeye özel kayıpları her bir tesise ve kayıp türüne özel olarak sınıflandıran bir matris oluşturulmuştur. Bu matris ile önceliklendirilmiş Kaizen çalışmaları sayesinde hem hedef odaklı hem de yönetim ve mali beklentilere uygun şekilde bir iyileştirme faaliyetlerini yönlendirmek mümkün olmuştur. Her Kaizen çalışmasının mali kazanımı Kayıp Maliyet matrisine işlenmiş; kayıpların rakamsal olarak ifade edilmesi ve maliyete olan katkılarının şeffaflaştırılması sağlanmıştır.

1984 yılı Kütahya doğumlu olan Abdullah Taha Öçer evli ve bir erkek çocuk babasıdır. Yüksek öğrenimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nde Yüksek Lisans yaptı. İş yaşamına üniversite yıllarında Troyka adlı proje danışmanlık firmasında devlet kurumları ve bazı özel kuruluşlara Tübitak projeleri yazmakla başladı. Üniversite öğreniminin ardından vatani görevi askerliğini asteğmen olarak İzmir Karabelen Hava Radar Mevzi Komutanlığında Gıda Kontrol Subayı olarak yaptı.

Askerlik sonrası iş yaşantısına Yıldız Holding Ülker’in Karaman’daki bisküvi, gofret, çikolata ve kek üretim tesisini içine alan 4 fabrikasının Müdür Asistanı olarak başladı. Bir yıllık asistanlık tecrübesi ardından 5 tesisi içine alan Bisküvi-1 Fabrikasının Üretim Şefliği görevine getirildi. Fabrikada gerçekleştirilen iyileştirmeler ve verimlilik artışları ile birlikte yaklaşık 1,5 yıl sonra bu fabrikanın Üretim Müdürü vekilliğine atandı. Bir yıl Bisküvi-1 Fabrikası Üretim Müdür Vekilliği yaptıktan sonra Ülker Biskot’un en büyük fabrikası olan 7 bisküvi, 10 gofret üretim tesisini içeren Bisküvi-2 Fabrikası Üretim Müdürlüğüne asaleten atandı. Böylece Ülker Biskot tarihinin en hızlı ve en genç müdür olan personeli olma unvanını ele geçirdi. Yaklaşık 1,5 yıl boyunca yaptığı bu görev sırasında fabrikadaki üretim organizasyonunun yanı sıra, bakım onarım ve iç lojistik birimlerinin de sorumluluğu kendisine verildi.

2012 yılında Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin yeni kurulmakta olan Çikolata ve Şekerli Mamuller, Bisküvi-Gofret ve Kek çeşitlerinin üretiminin yapılacağı Atıştırmalık Üretim Biriminin Unlu Mamuller (Bisküvi-Gofret-Kek) Üretimi Müdürü olarak göreve başladı. Fabrikanın şantiye aşamasında görev aldı, bisküvi, gofret ve kek tesislerin tamamının kurulumu ve devreye alma çalışmalarına liderlik etti. Sağlıklı ve doğal gıda üretimi hususunda tüketiciler tarafından oldukça teveccüh gören mısır şurubu yerine doğal pancar şekerinden üretilen Torku markalı bisküvi, gofret ve kek çeşitlerinin Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerinde görev aldı. Torku markası ve ürünlerinin tüketici nezdinde artan taleplerini karşılamak üzere yapılan hat/ekipman yatırımlarını Proje Müdürlüğüne geçerek üstlendi. Yaklaşık 40 milyon Euro maliyeti olan yeni hatların fizibilite ve satınalma, kurulum ve devreye alma sürecine liderlik etti. Yatırımların tamamlanmasının ardından halen devam etmekte olduğu Bisküvi Üretim Müdürlüğü görevine getirildi.

İyi derecede İngilizce bilen ve son bir yılda fabrikada gerçekleşen yalın dönüşüme öncülük eden Abdullah Taha Öçer kendini ve ekibini yalın felsefe ve TPM konularında geliştirmek istemektedir.

Dikkat

Aktif katılımcı limiti dolmuştur. Gözlemci olarak katılabilirsiniz.


Dikkat

Bu Oturum Tamamen Dolmuştur.