" /> Barış ANIL – Yalın Zirve 2019

barış anıl

Barış ANIL

Operasyon Direktörü

TIRPORT

Türkiye’den Bir Unicorn Yolculuğu: Lojistik Yönetiminin Geleceği Tırport

Dünya ticaretinin 1/3’ü doğrudan ya da dolaylı olarak lojistik ile ilgilidir. Her yıl dünya ticaretinde dönen 20 trilyon USD’ın 8 trilyon USD’ı lojistik sektörü aktörlerinin kestiği faturalardır.

UBER, 2010 itibariyle dünyada hizmetin veriliş şeklini kökten değiştirmiştir. Artık hizmetler akıllı telefonlar aracılığıyla konum tabanlı-gerçek zamanlı ve kişiselleştirilerek sunulabilmektedir. Bu iş modeline artık ‘UBERIZATION (Uber’leşme)’ denilmektedir.

Türkiye yollardaki 850 bin kamyonu, 1.2 milyon kamyon şoförü ile Avrupa’nın en büyük kamyon pazarına sahiptir. Türkiye’de taşımanın %92’si karayolu ile yapılmaktadır. Her gün yaklaşık 600 bin FullTruck taşımanın yapıldığı Türkiye’de TIRPORT, geliştirdiği yapay zeka destekli iş modelleriyle lojistik yönetiminin DNA’sını değiştirmektedir.

TIRPORT iş modeli ve iş zekası 2018 yılı içinde globalde de tescil edilmiştir. 7.000’i aşkın onaylanmış Startup’ın ‘unicorn adayı ilk 20’ arasında yer almak için yarıştığı dünyanın en büyük Startup yarışması Create@Alibaba’da Kasım 2018’de dünya finalistleri arasında yer almayı başarmış, Çin’de Hangzhou’da Türkiye’yi temsil etmiştir.

1989 – 1993 yılları arasında Kabataş Erkek Lisesi Fen Bölümü, 1995 – 2001 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimlerini almıştır. 2015 yılı itibarıyla da Anadolu Üniversitesi İşletme lisans eğitimine devam etmektedir.

1999’da Denizcilik sektöründe Tedarik Zinciri Yönetimi ile başlayan lojistik kariyerinde birçok hizmet alan (Atlas Uluslararası Kumanyacılık A.Ş., UNIGUM Gıda Mad. San. ve Tic. A.Ş., Anadolu Akvaryum ve Pet Ürünleri San. Tic. A.Ş.) ve hizmet veren (Ekol Lojistik ve TLS Lojistik) ulusal ve global kurumlarda Planlama, Tedarik Zinciri Optimizasyonu, Organizasyon Yönetimi alanlarında çalıştı, operasyonların geliştirilmesi ve yönetimi konusunda uzmanlaştı.

2017’de TIRPORT Markası organizasyonuna dahil olup bugüne gelinceye kadar ki yolculuğunda tüm süreçlerinin içinde oldu.

Türkiye’de Teknolojik alanlarda proje ve yatırım kültürünün geliştirilmesi, dünya çapında katma değerli projelerin ortaya konulması için Türkiye’den çıkan ilk kuluçka şirketi (incubator company) AB PLUS Bilişim Teknolojileri A.Ş.’nin (www.abplusbilisim.com) iştiraklerinden olan GRN Lojistik Teknolojileri A.Ş.’nin projelerinden birisi olan TIRPORT (www.tirport.com) platformunun Operasyon Direktörüdür.

Dikkat

Aktif katılımcı limiti dolmuştur. Gözlemci olarak katılabilirsiniz.


Dikkat

Bu Oturum Tamamen Dolmuştur.