top of page
BehiçGülşen_FOTO.JPG

Behiç GÜLŞEN

İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim VP, YEŞİM GROUP (ALMAXTEX TEKSTİL)

BAŞARININ ANAHTARI LİDERİN ELİNDE

 

Yıl 2006... Her şey Vietnam’da yalın üretim tekniklerini uygulayan bir firma ziyareti ile başladı. Stoksuz üretim, tek parça akış, KPI takipleri ve iş sonuçlarına olumlu  yansıması… En büyük müşterimiz ile stratejik ortaklığımızın da temeli bu oldu. Ve Yeşim Grubun başarısının temelleri o günlerde atılmaya başlandı. Oyunu büyük oynarsan, büyüklerle oynamalısın diyerek Yalın Enstitü ile uzun süren bu yolculuğumuzda doğru ve sağlam temeller attık.

 

Yıllar içerisinde her seferinde değişerek ve gelişerek, farklı yalın üretim teknikleri ile tanışarak farklı seviyelerde bir çok konu ve problemleri ele aldık. Problemleri fırsat olarak görüp, problemlerin görünür olması, dile getirilmesi ve sahiplenilmesi sağlandı. Bazen uzun soluklu bu yalın yolculuğumuzda ara duraklarımız oldu. Bu durumda detaylı gözden geçirmemizi ve şirket genel değerlendirmemizi yapmak, tekrardan canlandırmak için Yalın Şirket Değerlendirilmesi yapılarak her bölümün yalın teknik bazlı gelişim alanı, ihtiyaçlarına bağlı aksiyon planları ve yalın olgunluk seviyelerini değerlendirdik.

 

Geçmiş başarılarımızdan güç alarak yönetimin kararlılığı ve inancı ile daha hızlı ve farklı çıkışlarımız oldu. Her problem çözümü farklı bir kapı açtı bize. Üretim prosesleri gelişti, yeni bir kapı açıldı. Destek birimlerinde yalınlaştık. İnsan gelişimi ön plana çıktı. Sonra yine yeni bir kapı açıldı, her seviyede liderlik gelişimi ile ilgili çalışmalar yaptık. Hat yönetiminde lider gelişim programlarını Yalın Enstitü işbirliği ile bir çok üretim alanımızda devreye aldık. Üretim alanlarının küçük işletme olarak yönetilmesi için gerekli beceri ve yetkinlikler kazandırıldı. Makro VSM çalışmalarından mikro VSM çalışmalarına geçilerek daha odaklı problem çözme yaklaşımı geliştirildi.

 

Üst yönetim de dahil edilip Yeşim Grup vizyonu ile mevcut durum arasındaki farkı kapatacak daha stratejik yaklaşımlar ile çözülmesi gereken konular ele alındı. Yalın stratejik proje gözden geçirilmesi sırasında koçluk kata öğretileri hayatımıza girdi. Yapılan çalışmaların yayılımı için üst yönetimin kararlılığı ile pandemiye rağmen Mısır lokasyonunda da hat yönetiminde lider gelişim programları devreye alındı.

 

Bu çalışmaların her biri doğru adım, doğru vizyon ve stratejik yaklaşım ile gerçekleşti. Sürdürülebilir bir başarı istiyorsak, bu başarının anahtarı da liderin elinde. Yıl 2023.. Yeşim Grupta bir iş yapış felsefesi haline getirdiğimiz yalın yönetim aynı hız ve heyecanla devam ediyor. Buzdağının üstünde başarılar ve sürekli gelişim görülüyor ve bunun arkasında vizyoner bir lider, yönetimin kararlılığı, taahhüdü, inancı, sahiplenmesi geliyor… Ayrıca yıllardır peşini bırakmadığımız ‘önce insan’ felsefesi atılan her bir adımın temelinde yer alıyor.

 

 

Behiç Gülşen, Marmara Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri’nden 1990 yılında mezun olmuştur. Aynı üniversitede 1997-1999 yılları arasında İnsan Kaynakları Yönetim ve Gelişim alanında yüksek lisans programına devam etmiştir. Son olarak da 2003-2005 yılları arasında Toronto Humber College’de İnsan Kaynakları Yönetimi sertifikasını almaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda Adler koçudur. 

 

Kariyer Hayatı;

2021 –  ….      Yeşim Group -  İnsan Kaynakları ve Organizasyonel Gelişim VP

2020 – 2021 BRF – İnsan Kaynakları Direktörü

2014 – 2019 Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş. – Global İnsan Kaynakları Direktörü

2010 – 2014 Mondi Tire Kutsan A.Ş. – İnsan Kaynakları Ülke Direktörü

2005 – 2010 Kıraça Holding A.Ş.  – İnsan Kaynakları Direktörü

2001 – 2005 Ornamenta   / Canada  - İnsan Kaynakları Yöneticisi

1999 – 2001 Uyar Grup – Grup İnsan Kaynakları Müdürü

1992 – 1999 Olmuksa A.Ş. (Sabancı Holding) İnsan Kaynakları Yöneticisi

 

Behiç Gülşen çalıştığı firmalarda kültür değişimi ve insan kaynakları transformasyon süreçlerine liderlik etmiştir. Mevcut görevinde, İnsan Kaynakları, Kurumsal İletişim, Sosyal Uygunluk, Çevre ve Enerji ile Yalın Liderlik ve Sürekli Geliştirme süreçlerinin yönetiminde yer almaktadır. BRF / Banvit İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevinde globalleşen bir Türk şirketine önemli katkılar sağlamıştır. Kastamonu Entegre Ağaç A.Ş.’de Global İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev almış ve yürütme komitesi üyeliğinde bulunmuş, global olarak grubun Stratejik İnsan Kaynakları ve İş Sağlığı Güvenliği 

 

süreçlerine liderlik etmiştir. Mondi Tire Kutsan A.Ş.’de İnsan Kaynakları Ülke Direktörü rolünde insan kaynakları transformasyonuna liderlik etmiştir. Ayrıca Yürütme Kurulu üyeliğinde bulunmuştur. Kıraça Holding bünyesinde İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmış grup vizyonu doğrultusunda strateji ile hizalı yetenek yönetimi programına liderlik ederek performans yönetim süreçlerini tasarlamıştır. İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev aldığı Ornamenta / Kanada şirketinde, stratejiler doğrultusunda İnsan Kaynakları ve Sosyal Uygunluk süreçleriyle ilgili görev almıştır. Uyar Grup’ta Grup İnsan Kaynakları Müdürü pozisyonunda İnsan Kaynakları grup projelerinde yer almış ve performans yönetim sistemini entegre etmiştir. İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev aldığı Olmuksa A.Ş.’de İş Mükemmellik Modeli Çekirdek grup üyesi pozisyonunda uygun sistemler geliştirmiş ve İnsan Kaynakları projelerinin oluşturulmasında yer almıştır. 

 

Behiç Gülşen evli ve 2 çocuk babasıdır. İyi seviyede İngilizce bilmektedir. İlgi alanları arasında uzun doğa yürüyüşleri ve dalış sporları yer almaktadır.

bottom of page