top of page
CenkKoçdor_Foto_edited.jpg

Cenk KOÇDOR

Genel Müdür Yardımcısı, Satış (CSO), BRISA BRIDGESTONE SABANCI

SATIŞ EKOSİSTEMİNDE YALIN YAKLAŞIM MÜMKÜN MÜ?

Brisa, iç pazarda tartışılmaz lider olma stratejisine göre yıllardır süre gelen TQM kültürünü tüm süreçlerinde uygulama ve benimseme  çabası içerisindedir. Bu noktada üretimde başlamış olan yalın bakış açısı ve uygulamalarının, satış süreçlerinde de ısrarlı bir şekilde uygulanması ile uzun vadeli başarılı ve dinamik bir ekosistem (hammaddeden sevkiyata, doğrudan ya da bayiler üzerinden müşteriye) oluşturulmak hedeflenmektedir. Süreç odaklı yaklaşım ile müşteriye değer yaratmayan adımların yok edilmesi, israfların önlenmesi, problemlere bilimsel yaklaşım ile veri tabanlı performans takibi, sürekli iyileştirme yaklaşımı ve dinamik çalışma ortamı yaratma Brisa’nın son yıllarda kendi satış ekibi ve bayileri içerisinde derinleştirmeye odaklandığı alanlardır.

 

Bu oturumda Brisa satış ekosisteminde uygulanan yalın dönüşümün örnekleri ve elde edilen kazanımların paylaşılması ile katılımcılara öğrenme fırsatı sunulması ve yalın düşüncenin şirkette uygulandığı her alanda değer kattığının görünür hale getirilmesi amaçlanmıştır.

9 Nisan 1978 Niğde doğumludur. Mersin Fen Lisesi’nin ardından Niğde Lisesi’nden 1996 yılında mezun olmuştur. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde 2001 yılında tamamlamıştır. Daha sonrasında 2014 yılında Sabancı Üniversitesi Executive MBA programını tamamlamış ve bu sırada MIT Sloan School of Management’ta ‘Leadership & Innovation’ ve ‘Disciplined Entrepreneurship’ programlarına dahil olmuştur.

İş hayatına 2003 yılında Brisa İzmit Fabrikası’nda Endüstri Mühendisi olarak başlamıştır. Üretim planlama, kapasite ve kaynak planlama, verimlilik artırımı, tesis yerleşim planlama, fabrika tasarımı, otomasyon süreçleri ve üretimde standartlaşma alanlarında mühendis, müdür ve direktör pozisyonlarında çalıştıktan sonra, 2015 yılında yeni Aksaray Fabrikası’nın kurulumu ve devreye alınması amacıyla Aksaray Fabrika Direktörü pozisyonuna atanmıştır. 2015 - 2020 yılları arasında fabrikanın hayata geçirilmesi ve üretimin ilk faz planlanan seviyelerine gelmesine liderlik etmiştir. Temmuz 2020 itibari ile de Brisa’da Türkiye iç pazarından sorumlu Satış Genel Müdür Yardımcısı (CSO) görevini üstlenmiştir. 

 

Cenk Koçdor evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

bottom of page