" /> Dr. Sevilay DEMİRKESEN ÇAKIR – Yalın Zirve 2019

Dr. Sevilay DEMİRKESEN ÇAKIR

Öğretim Üyesi
GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Yalın Hakkında Her Şeyi Birinci Sınıfta Öğrendim

Organizasyonlar başarılı yalın yolculukları yalın karmaşıklığın sadeliğinde olduğunu anlayarak gerçekleştirirler ve bu da bir plana sahip olmak, plan yapmak, planı kontrol etmek ve daha sonra plan üzerinde iyileştirme için ayarlama yapmaktan geçer. Ancak, şu soruyu sormakta ısrar etmeliyiz: Kuruluşların yalın ilkeleri etkili bir şekilde anlamaları ve yürütmeleri neden bu kadar zor?  Sürdürülebilir yalın başarının ve operasyonel mükemmelliğin temeli, bunun bir düşünme şekli olduğunu anlamaktır. Yalın araçlar belirli organizasyonel problemleri çözmek için geliştirilmiştir. Her yalın araç, belirli bir iş problemi için bir çözümü destekler. Ancak, şirketler hangi problemleri çözmeye çalıştıklarını net bir şekilde anlamadan yalın araçları uygulamaya çalışmaktadırlar. Bu durum akıllara şu soruyu getirmektedir: Problemleri neden ilk etapta çözmek isteriz? Bunun nedeni, kuruluşu daha güçlü hale getirmektir. Yalın, hata yapmadan müşterilerimize daha iyi hizmet verme, gelirleri artırma ve maliyetleri düşürmeyi hedefler.  ‘Yalın yolculuk’ terimi şimdi neredeyse felsefi çağrışımlar üstlenirken, bunun işi iyileştirmekle ilgili olduğunu unutmayalım. Yalın sonuçlarla ilgili bir kavramdır.  Organizasyonlar yalın yolculuklarında zorluklarla uğraşırlar çünkü sadece yalın araçlara odaklanırlar ve yalın ilkeleri düşünmek ve anlamak için yeterli zaman harcamazlar. Bu nedenle, ‘Yalın Hakkında Bildiğim Her Şeyi Birinci Sınıfta Öğrendim’ isimli kitap yalın uygulamaları bir ilkokulda gerçekleşen aktiviteler üzerinden örneklemektedir. Bu bağlamda yalın düşüncenin organizasyonlarda benimsenmesi oldukça basit aktiviteler üzerinden olabilmektedir.  Bu sunumun amacı da yalın prensiplerin günlük hayatımızda uygulanabilir olduğunu göstermek ve hayatımızın her alanında bu prensiplerden faydalanarak iş akışlarımızı kolaylaştırabileceğimizi ortaya çıkarmaktır.

Dr. Sevilay Demirkesen Çakır lisans derecesini 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden almıştır. Yüksek lisans derecesini 2011 yılında Chicago’da bulunan Illinois Institute of Technology (Illinois Teknoloji Enstitüsü)’den ‘Yapım Mühendisliği ve Yönetimi’ programından alan Dr. Demirkesen, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında çalışmalar yürütmüştür. Doktora derecesini ise 2016 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Programından almıştır.

Dr. Demirkesen’in Yalın Üretim ve Yalın İnşaat ile tanışması 2016 yılında doktora sonrası araştırmacı olarak gittiği ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan University of California, Berkeley’de başlamıştır. Burada 2 yıl süre ile ‘Yalın Üretim, Yalın İnşaat, Yalın Teknikler, Yalın İş Güvenliği ve Hata Engelleme Teknikleri’ konularında Profesör Iris Tommelein ve Dr. Glenn Ballard ile birlikte Proje Üretim Sistemleri Laboratuvarı’nda (http://p2sl.berkeley.edu/) araştırmalar yürütmüştür.

Dr. Demirkesen halen Gebze Teknik Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır. Ayrıca akademik çalışmaları devam etmekte olup University of California, Berkeley ve Karlsruhe Institute of Technology ile iş birliği kapsamında çalışmalar yürütmektedir.

Dikkat

Aktif katılımcı limiti dolmuştur. Gözlemci olarak katılabilirsiniz.


Dikkat

Bu Oturum Tamamen Dolmuştur.