top of page
bio-john-shook.jpeg

John SHOOK

Üst Düzey Danışman, LEAN ENTERPRISE INSTITUTE - Başkan, LEAN GLOBAL NETWORK

NEDEN PROBLEMLER?

  • Neden yalın düşünürler bu kadar çok problemlere odaklanıyor?

  • Problem nedir?

  • Problemin sürekli iyileştirme ve yenilikle nasıl bir ilişkisi var?

  • Hangi operasyonel, yönetim ve liderlik özellikleri problem çözme kültürüne yol açabilir?

 

John SHOOK, organizasyonun her seviyesinde etkili problem çözme kültürü için zihniyeti, becerileri ve ortamı anlatacak.

 

 

 

 

 

John Shook, yalın yönetimi Toyota için Japonya ve ABD'de 11 yıl çalışırken, üretim, mühendislik ve yönetim sistemlerinin Japonya'dan NUMMI'ye ve dünya çapındaki diğer operasyonlara aktarılmasına yardımcı olurken öğrendi. Toyota'nın genel merkezindeyken şirketin Japonya'daki ilk Amerikalı kacho'su (yönetici) oldu. ABD'de ise Toyota'nın Ann Arbor, Michigan'daki Kuzey Amerika Mühendislik, Araştırma ve Geliştirme Merkezine Yönetim ve Planlamadan Sorumlu Genel Müdür olarak katıldı. Toyota'daki son görevi, Lexington, Kentucky'deki Toyota Tedarikçi Destek Merkezi'nde Kıdemli Amerikalı Yönetici olarak Kuzey Amerika şirketlerinin Toyota Üretim Sistemini benimsemesine yardımcı olmaktı. 

Shook dünyayı değer akışı haritalandırmasıyla tanıştıran, Görmeyi Öğrenmek ve Toyota Üretim Sisteminin temel kavram ve araçlarını içeren iki dilli bir kılavuz olan Kaizen Express kitaplarının ortak yazarıdır. Shook ayrıca Öğrenmeyi Yönetmek kitabı ile Toyota'nın yönetiminin ve liderliğinin kalbinde yer alan A3 yönetim sürecinin daha derin işleyişini ortaya çıkardı.

Shook, Hawaii Üniversitesi'nden yüksek lisans, Tennessee Üniversitesi'nden lisans derecesine sahip bir Endüstriyel Antropologdur ve Japonya-Amerika Yönetim Bilimleri Enstitüsü mezunudur. Michigan Üniversitesi'nde Japonya Teknolojik Yönetim Programı'nın Direktörlüğü ve Endüstri ve İşletme Mühendisliği Bölümü'nde Öğretim Üyeliği yaptı.

Çok sayıda makalenin yazarı olan Shook, organizasyonel gelişim alanında olağanüstü makalesi ‘Bir Kültür Nasıl Değiştirilir: NUMMI'dan Dersler’; Sloan Management Review, Ocak 2010, ile Sloan'ın Richard Beckhard Anma Ödülü'nü kazandı.

bottom of page