top of page
Kiyoshi_Nate_Furuta_Foto_edited.jpg

Kiyoshi ‘Nate’ FURUTA

Toyota Eski Üst Düzey Yöneticisi

KAIZEN ORGANİZASYONUNDA LİDERLİK ROLÜ

Kaizen organizasyonu olarak başarmanız için üst yönetim dahil herkesin çözülmesi gereken net bir soruna ihtiyacı vardır. Vizyonunuzu oluşturduktan sonra vizyon ile mevcut durumunuz arasındaki farkı netleştirmelisiniz. Probleminiz nedir? Sonrasında probleminizi üyelerinizle / takımınızla paylaşın ve herkesin kendi problemini sizin vizyonunuz doğrultusunda sorguladığı bir ortam geliştirin. Bu, her organizasyonun başarı formülüdür.

Kiyoshi ‘Nate’ Furuta, Tokyo Üniversitesinden hukuk diploması ile mezun olduktan sonra 1970 yılında Toyota Motor Corporation’a katıldı. Toyota’da, şirketin insan kaynakları ve yönetim sistemlerini Japonya dışında tanıtmakla görevlendirilmeden önce, işçi-işveren ilişkileri ve hukuk alanında çalıştı.

Toyota ve bağlı şirketlerinde 40 yıllık kariyeri boyunca, ilk başlarda şirketin Toyota City’deki genel merkezinde birkaç sene geçirdikten sonra çoğunlukla Japonya dışında zaman geçirdi; Kuzey Amerika ve Avrupa’da stratejik olarak kritik Toyota organizasyonlarında fiili uygulama yoluyla insan kaynakları ve genel yönetim sistemlerini geliştirmeye öncülük etti. Onun gelişimi, yerel bir Japon firmasından küresel bir teşebbüse dönüşümde şirketin başarısı için kritikti. Toyota’nın yönetim sistemleri örnek olarak göklere çıkarıldı ve sanal olarak her endüstride ve her kıtada sayısız şirket tarafından taklit edilmeye çalışıldı. Nate, şirketin felsefesinde ve mantığında saklı olan örtük bilginin netleştirilmesinde ve Toyota Japonya’daki orijinal köklerinin amacını ve ruhunu korurken, onun her yeni kültürel ortama uygun yeni yönetim uygulamalarına dönüştürmesinde etkili oldu.

Emekli olmasına rağmen, yine de zaman zaman Toyota’nın yönetim prensiplerini ve uygulamalarını ciddi bir şekilde öğrenmek ve uygulamak isteyen yöneticilere danışmanlık yapıyor. Karısı Sumie ile Kuzey Kaliforniya’da, golf oynamaktan ve bahçecilik yapmaktan, oğulları Takuya ve Hidehisa’yı ziyaret etmekten ve ara sıra Japonya’ya geri dönmekten keyif aldıkları bir yerde yaşıyor.

bottom of page