top of page
MeryemInan_Foto.JPG

Meryem İNAN

İnsan Kaynakları Müdürü, JAGUAR LAND ROVER UK

Çözüm Ortağı, YALIN ENSTİTÜ

PROBLEM ÇÖZME KÜLTÜRÜNÜN OLUŞTURULMASI

Organizasyonlarda günde sayısız problemle karşı karşıya kalır; çözümü için yapısal veya değil çaba sarfederiz. Kimi zaman da, problemin bize ait olmadığı kanaatiyle çözülmesini bekleriz. Öyleyse; Problemin sahibi kimdir? Çözülmesinden kim sorumludur? Her bir çalışan, nasıl bir problem çözücü haline gelir? Bu oturumda, ‘Bu ve benzeri soruların cevaplarını netleştirip her bir çalışan tarafından problemlerin kalıcı olarak çözüldüğü bir ortam nasıl oluşturulur’ konusu ele alınacaktır.

 

 

 

 

 

İletişim Bilimleri üzerine ihtisas yapan Meryem İnan, 2001 - 2002 yıllarında Dünya Bankası tarafından desteklenen ve örnek çalışma olarak tanımlanan, Bureau of Educational and Cultural Affairs of the U.S. Department tarafından sponsorluğu yapılan, SECI (Southeast European Cooperative Initiative) bölgesi ülkelerinde ticaret ve nakliye sorunlarını çözmeyi hedefleyen, Trade and Transport Facilitation in Southeast Europe ‘Training Facilitation Component’ çalışmasında Öğretim Tasarımcısı olarak görev almış; aynı zamanda alandaki mesleki kitaplara da öğretim tasarımcısı olarak katkıda bulunmuştur. 

İnsan Kaynakları alanında mesleki gelişimi ve çalışma hayatına katkıyı hedefleyen İnan, önce Sabancı Üniversitesi’nde Öğrenci Kaynakları ardından İpragaz A.Ş’de İnsan Kaynakları Departmanı’nda görev yapmıştır.   

2005 yılı başında, Toyota’ da İnsan Kaynakları alanında çalışma hayatına devam eden İnan; Uluslararası Şirketiçi Transfer (ICT) kapsamında görev yaptığı Japonya Toyota Ana Merkezi İnsan Kaynakları Departmanı ve Toyota Enstitü’de, Global İnsan Kaynakları Stratejileri ve Yayılımı üzerine çalışmıştır. 

Toyota’da 12 yılı aşkın süreyle İnsan Kaynakları ve İnsan Kaynakları’nın etki ettiği diğer konuları da kapsayacak şekilde (Stratejik İnsan Kaynakları, Uzun vadeli çalışan gelişimi, üretim ve hat yönetimi, liderlik, lider rol ve görevleri, sürekli iyileştirme, operasyon geliştirme, sürdürülebilirlik vb.) hemen hemen tüm İnsan Kaynakları Fonksiyonlarında uzman ve yönetici olarak çalışmıştır. 

Toyota’da geliştirdiği sistem ve yapılar, Global Toyota fabrikaları tarafından hala kullanılmaya devam etmektedir. 

Profesyonel kariyerine 2017 Nisan ayından itibaren İngiltere Jaguar Land Rover’da İnsan Kaynakları Müdürü olarak devam eden İnan, halen ‘Yalın İnsan Kaynakları’ bakışını yaygınlaştırmak üzerine çalışmalar yürütmekte ve Türkiye Yalın Enstitü çalışmalarına destek vermektedir.

bottom of page