top of page

Metin KALKAVAN

İcra Kurulu Başkanı, TURKON GRUP HOLDİNG – SEDEF TERSANESİ

Metin Kalkavan, 1959 yılında Rize’nin İyidere ilçesinde doğmuştur. 1982 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra yüksek lisansını İngiltere’de University Of Plymouth’da Denizcilik İşletmesi ve Finans üzerine yapmıştır.

1997 Yılında ailesi ile birlikte Turkon Line’ı Kuran Metin Kalkavan, aile şirketlerinden Turkon Grup Holding A.Ş. ve Sedef Tersanesi A.Ş.’nin İcra Kurulu Başkanıdır. Eş zamanlı olarak, grup firmalarından Turkon Konteyner ve Deniz Taşımacılığı A.Ş., Turkon America Inc., Kaşif Denizcilik A.Ş., Turkon Lojistik A.Ş., Batı Denizcilik A.Ş., Anadolu Turizm Yatırımları A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Grup dışında ise TAİS Gemi İnşa ve Teknolojileri A.Ş., TAİS Savunma San. ve İş Geliştirme A.Ş., Rize İnşaat A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlıklarını sürdürmektedir. 

Metin Kalkavan, vizyoner kişiliğini Türk denizcilik sektörüyle buluşturmuş; 2002-2018 yılları arasında İMEAK Deniz Ticaret Odası (İMEAK DTO ) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. Başkan olduğu dönemde, Piri Reis Üniversitesi’nin kuruluşunda 2008-2019 yıllarında Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı olarak yer almış ve yeni neslin denizcilik bilinciyle yetişmesinde büyük rol oynamıştır. Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın da (TÜDEV ) Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır, halen Mütevelli Heyet Üyesidir. 

Ayrıca TOBB Deniz Ticaret Odaları Konsey Başkan Yardımcılığı ve TOBB Tahkim Kurulu Divan Başkanlığı yapmıştır.

Metin Kalkavan, sektörel görevlerine ek olarak, sportif kişiliğiyle de ön plana çıkmıştır. Futbol tutkusunu farklı bir boyuta taşımış; 2009-2017 yılları arasında Çaykur Rizespor Kulüp Başkanlığı yapmıştır.

Ayrıca Permatürk Doğa ile Ahenk İçinde Yaşama Vakfı’nın kuruluşunda yer almış olup 2020-2023 yılları arasında Kurucu Mütevelli Heyet Başkanlığı yapmıştır. 

Evli ve dört kız çocuğu babası olan Metin Kalkavan sosyal hayatta; Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), Galatasaray Spor Kulübü, Çaykur Rizespor Kulubü ve Büyük Kulüp üyesidir.

bottom of page