" /> Murat SAKALLI – Yalın Zirve 2019

Murat SAKALLI

Üretim Müdürü

PANAGRO TARIM HAYVANCILIK GIDA SAN. TİC. A.Ş.

PANAGRO’DA YALIN DÖNÜŞÜM VE TORKU ÖDÜLLENDİRME SİSTEMİ

2018 Mayıs ayında Yalın Dönüşüm yolculuğuna başlamış olan Panagro Gıda’nın et ve şarküteri tesisleri yapmış olduğu çalışmalar 2019 yılında da aynı hızla devam etmektedir. Kaizen çalışmaları ile sahada değişim ve dönüşüm mavi yakadan itibaren tetiklenirken, 5S faaliyetleri ile sahada tertip ve düzeni sağlamaya dönük uygulamalar başlatılmış; polivalanslar ve Tek Nokta Dersleri ile kurumsal hafıza ile yetkinlik geliştirme çalışmaları eşgüdümlü şekilde ilerletilmiştir.

2019 yılında başlatılan 2. Faz çalışmalarında Şarküteri biriminde başlatılan kayıp yönetimi konusu tüm işletme geneline yaygınlaştırılmış, büyükbaş kesim ve parçalama birimlerindeki hat dengeleme ve hat yönetimini geliştirmeye dönük iyileştirme çalışmaları başlatılmıştır. Tüm bu çalışmalara ek olarak yürütülen QA matris uygulamaları sayesinde hata türleri ve tiplerinin her bir proses adımında oluşumu ve kaynağında önlenmesi için kalite kaizen çalışmaları başlatılmıştır.

Günlük Yönetim Sistemi GYS) ile performans takibinin şeffaflaştırılması çalışmaları sürerken, çalışan motivasyonunu artırmaya dönük mavi yaka ödüllendirme sisteminde atıştırmalık fabrikalarındaki model esas alınmıştır. Vardiya performansının mavi yaka düzeyinde KPI’lar ile takip edilmesi sağlanarak 2020 itibariyle tüm birimlere yaygınlaştırılması planlanmaktadır.

Panagro Yalın Dönüşüm yolculuğunu üretim müdürü Murat Sakallı; Torku GYS ve Ödüllendirme Sistemi uygulamalarını ise Kemalettin Akkaya aktaracaktır.

Murat Sakallı, 1975 yılı Yozgat – Şefaatli doğumludur, evli iki erkek çocuk babasıdır. Yüksek Öğrenimini 1994-1998 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümünde tamamladı. İş yaşantısına 2001 yılında Yaşar Holding bünyesindeki Pınar Anadolu Gıda San. Tic. A.Ş.’de başladı. 2001 – 2002 yılları arasında Satınalma Sorumlusu olarak görev aldı. 2002-2004 yılları arasında Satınalma Şefi olarak görev aldı. 2004-2011 yılları arasında Et İşletmesi ve Kesimhane Bölümlerinin Ekip Lideri olarak görevlendirildi. Bu görev sırasında şarküteri üretim, hayvan kesimi parçalanması ve sevkiyatı, hammadde ve ambalaj satınalma organizasyonlarının sorumluluğunu yürüttü.

2011 yılından itibaren Anadolu Birlik Holding bünyesinde yeni kurulmakta olan ve Türkiye’nin bir kampüste kurulan en büyük entegre tesisi olan Panagro Tarım Hay. Gıda San. Tic. A.Ş.’de İleri İşlem Üretim Müdürü olarak göreve başladı. Fabrikanın kurulum aşamasında proje ve şantiye aşamalarında görev aldı. Tesisin kesimhane, parçalama, döner, MAP, taze donuk hattı, pişmiş donuk hattı, şarküteri üretim hattı, şarküteri paketleme hattı, dilimleme hattı, kavurma, pastırma, rendering et kemik ve kan unu hatları, soğuk muhafaza depolarının yapılmasında, fabrikanın izlenebilirlik sistemlerinin (SAP) kurulmasında, ürün reçeteleri ve  know-how’larının oluşturulmasında  görev aldı.

Bu hatlarda çalışacak tüm makine ve ekipmanlarının şartnamelerinin hazırlanması, makinelerin satınalınması, makine hat ve ekipmanların nakliyesi – gümrük işleri, makina ve ekipmanların kurulum, montajı ve devreye alınmasına katılarak Proje Liderliği yaptı.

Dikkat

Aktif katılımcı limiti dolmuştur. Gözlemci olarak katılabilirsiniz.


Dikkat

Bu Oturum Tamamen Dolmuştur.