top of page
OkanDinç_FOTO.jpg

Okan DİNÇ

Üst Düzey Danışman

ETKİN FABRİKA

 

Etkin bir fabrika yaratmanın yolu etkin yerleşim tasarlamaktan geçer. Fabrika yerleşimi orta ve uzun vadeli bir planlamadır. Bugün yapılan en büyük hata yerimiz bu kadar bahanesidir. O bahane hata yapanların sığınağı olmaya devam etmektedir.

Toyota üretim sisteminin en yetkin 2. ustasının öğrencisi olan Okan Dinç her zaman en verimli grup şirketi olan Toyotetsu Türkiye'nin 11 yıl Genel Müdürlüğünü yaptı.


Türk otomotiv endüstrisinde öncü olan Karsan'ın kurucularının aile üyesi olarak çocukluğundan başlayarak otomotiv endüstrisinde pratik deneyim kazanan Dinç, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden Makine Mühendisliği Bölümü mezunu oldu. Profesyonel kariyerinde, üretim ve üretim teknolojileri, esnek ve yağsız üretim, planlı ve önleyici bakım, yalınlıkta malzeme akışı ve kalite yönetimine odaklandı. Matay A.S.'deki Üretim ve Planlama Yöneticisi görevinde, yönetiminin ve P/L hesap verebilirliğinin ötesinde, Türkiye'deki ilk Kanban sistemini kurdu. 1994 senesinde TOFAŞ - MATAY arasında KANBAN ile siparişleme ve sevkiyatı gerçekleştirdi.
 

Toyotetsu Türkiye'nin kurucu ekibinin bir üyesi olarak, Japonya'da 6 ay boyunca eğitim aldı. Bu dönemde Japonca dilini öğrendi. Daha sonra Toyotetsu'da 11 yıl boyunca GM'nin (Üretim ve Mühendislik) Sorumluluğunu üstlendi. TOYOTETSU'da, TPS'nin (Toyota Üretim Sistemi) ustalarından biri olan Takahiro Takaki'nin öğrencisi olarak, Avrupa'nın en yetkin TPS uzmanlarından biri oldu.
 

Şu anda Toyota Üretim Sistemi konusunda danışman olarak çalışmakta, firmalara üretim yönetimi ve mühendislik yönetiminde üst düzey teorik bilgi ve uygulamalı deneyim getirmektedir. Dinç ayrıca TPS, 5S, JIT, TPM (Toplam Üretken Bakım) ve TPS'nin çeşitli diğer unsurlarında TPS eğitimi vermektedir.

bottom of page