top of page
MOnurAlhan_FOTO.jpg

M. Onur ALHAN

Üretim Sistemleri Direktörü, ECZACIBAŞI YAPI GEREÇLERİ

BUZDAĞI’NIN GÖRÜLMEYEN TARAFI

Üretim süreçlerinde karşılaşılan problemler, ürün kalitesini etkileyebilir, verimliliği azaltabilir ve maliyetleri artırabilir. Bu nedenle, üretim alanında problem çözme yeteneği, bir işletmenin sürdürülebilirliği ve rekabetçiliği için hayati bir unsurdur. Pandeminin etkisi ile müşteri tarafının beklentileri hızlıca değişmekte. Bu hızlı değişim ile birlikte üretim süreçleri de değişmekte. Gelişen üretim teknikleri ile otomotiv ve seramik gibi sektörlerde değişim de hızlıca gerçekleşmektedir. Değişen süreçlere ayak uydurabilmek, sektörün öncüsü olmak ve sürekli güncel kalabilmek için üretim süreçler sürekli gözden geçirilip geliştirilmeli. Karşılaşılan problemler hızlı bir şekilde çözülebilmeli. Ancak her problem ilk bakıldığında görülebilir değildir. Tıpkı bir Buzdağı gibi görünmeyen kısım, görünen kısımdan daha derin ve büyük olabilir. Durgun denizlerde her sistem buzdağının görülen kısmını aşabilir. Buzdağının görülmeyen tarafını aşmamış sistemler sular dalgalanmaya başladığında önüne çıkan problemleri kısa zamanda aşamayarak yok olabilir. Aşamayan şirketlerin hikayesi tarihin tozlu sayfalarında yerini almaktadır. Bu nedenlerden dolayı sisteme genel bir bakış açısıyla bakılıp problemler aşılmalıdır.

İş yaşamına 2010 yılında Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nde Üretim Planlama ve Kontrol Uzman Yardımcısı olarak başlayan Mehmet Onur Alhan, 2012-2017 yılları arasında VitrA Santeknika’da sırasıyla Lojistik Uzmanı, Üretim Planlama ve Satın Alma Yöneticisi, Üretim Planlama ve Depo Yöneticisi olarak, 2018 yılında ise SSG’de Üretim Yöneticisi olarak görev yaptı. 2019-2023 yılları arasında VitrA Santeknika’da sırasıyla Fabrika Projeleri Yöneticisi ve Fabrika Müdürü olarak görev yaptı. 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren Eczacıbaşı Yapı Gereçleri’nde Üretim Sistemleri Direktörlüğü görevini yürütmektedir. 

 

1987 yılında doğan Mehmet Onur Alhan, lisans eğitimini 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

bottom of page