" /> Tayfun ÇAYLAN – Yalın Zirve 2019

Tayfun ÇAYLAN

KY.K. BAŞKANI
AOTS MEZUNLARI DERNEĞİ

(The Association for Overseas Technical Cooperation and Sustainable Partnerships, Japan)

5S Uygulamak Sadece Fabrikaların Görevi Midir? Kamusal Alanda 5S Çalışması Public 5S

Yalın projesine başlanan bir işletmede ilk ve gerçekleşebilir başarı, iyi bir 5S uygulamasının hayata geçirilmesidir. Fakat karşımıza çıkan sorun, hayata geçirilen 5S uygulamasının sürekliliği ve sürdürülebilirliğinin sağlanması oluyor genelde. Ve işletmelerde 5S uygulamasının hakkıyla ve tam olarak sahada gerçekleştirilmesi için yoğun bir çaba gösteriyor tüm işletme çalışanları.

Ama ya hayatımızın önemli bölümünü geçirdiğimiz kamusal alanlar? Caddelerimiz, sokaklarımız, parklarımız, okullarımız? Ya onlar? Onların da temiz ve düzenli tutulması gerekmez mi?

Hep imreniriz, değil mi? Japon taraftarlar son dakika golüyle elendikleri Dünya futbol şampiyonasında, maçın sonunda tribünü temizleyip stattan ayrıldılar haberini okuyunca. Hatta futbolcuların da soyunma odalarını temizleyip terk etmelerini. Hepimizin ortak alanlarının temizlik ve düzen sorumluluğu nasıl olacak? Bunun sürekliliğini nasıl sağlayacağız?

İşte bu soruların cevabını Public 5S anlayışı ile cevaplamak mümkün. Japonya’da küçük yaşlardan başlanılan bu kültürel değişimi ve tertemiz sokakları, düzenli olması alışkanlığını ülkemize de kazandırmak için, kamusal bir hareket olarak Public 5S’i hayatımıza katalım mı? Ne dersiniz?

1975 yılında Manisa’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Manisa’da tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunudur. İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki MBA (Master of Business Administration) eğitimi sırasında, 2008 yılında, Erasmus bursuyla Fransa’nın Nantes kentinde Audencia İşletme Okulu’nda 6 ay süreli Strategic Management & Consultancy isimli programda eğitim aldı.

İş yaşamında farklı firmalarda mühendis ve orta kademe yöneticilik görevi üstlendi. Yurtdışı iş deneyimi kapsamında da sekiz ay Rusya Cumhuriyetinde görev yaptı.

2009 yılında Japon devlet kurumlarından AOTS (The Association for Overseas Technical Cooperation and Sustainable Partnerships) bursuyla Nagoya’da bir aylık The Production Management Training Course isimli eğitime katıldı. AOTS’nin dünya üzerindeki 43 ülkede yer alan Mezunlar Ağının Türkiye kursiyerlerini bir araya getirerek AOTS Mezunları Derneği adıyla dernekleştirdi. 2010 yılında kurulan derneğin Kurucu Başkanı olarak bugüne kadar Japonya ile çok yoğun iş birliklerinde bulundu. 2014 yılı Ekim ayında Tokyo’da düzenlenen AOTS/HIDA Mezun Kulüpleri Genel Kurulunda yapılan oylamada Avrupa Federasyonu (EFAAS) Dönem Başkanı seçildi ve bu görevine 2016 Ekim ayına kadar devam etti.

2000-2002 yılları arası TMMOB (Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği) Makina Mühendisleri Odası EİM MEDAK (Endüstri-İşletme Mühendisliği Meslek Dalı Ana Komisyonu) Türkiye Başkanlığı görevini yürüttü. TMMOB (Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği) Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesinde 2012-2018 yılları arasında Şube Yönetim Kurulu Üyeliği ve Saymanlık görevlerinde bulundu.

Profesyonel çalışma yaşamına Yönetim Danışmanı ve Eğitmen olarak devam etmektedir. Uzmanlık alanları Yalın Üretim, İş Süreçlerinin İyileştirilmesi, Tedarik Zinciri Yönetimi, ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) Sistemleri, Üretim Planlama, Stok ve Depo Yönetimi, Mali Tablolar ve Maliyet Analizi, Stratejik Yönetim olarak sayılabilir.

Eğitmenlik ve Danışmanlık faaliyetleri yanı sıra, üniversitelerde Yarı-Zamanlı Öğretim Elemanlığı yapmakta ve bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşmaktadır.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde İşletme Doktora programına devam etmektedir ve tez yazım aşamasındadır.

Dikkat

Aktif katılımcı limiti dolmuştur. Gözlemci olarak katılabilirsiniz.


Dikkat

Bu Oturum Tamamen Dolmuştur.