" /> Ülkü KULAÇ – Yalın Zirve 2019

Ülkü KULAÇ

Genel Sekreter, Danışman – Eğitmen
YALIN ENSTİTÜ

VERİMLİLİK DESTEK PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

TC. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen ‘Verimlilik Destek Programı Geliştirilmesi Projesi’, ülkemizde faaliyet gösteren firmaların verimliliğini arttırmak amacıyla bir model tasarımıdır. Böyle bir modelin geliştirilmesi için Gebze Organize Sanayi Bölgesinde bir pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Yalın Enstitü tarafından üstlenilen projede Yalın Üretim Tekniklerinin öğretilmesi/kullanılması yoluyla verim artışı sağlanmıştır.

Bu oturumda projenin tasarımından, kritik başarı faktörlerine, paydaş ilişkilerinin öneminden elde edilen sonuçlara ve genel bir modele dönüştürülmesine kadar yol gösterici bilgiler paylaşılacaktır.

Ülkü Kulaç, İTÜ Elektronik Mühendisliği mezunudur ve Koç Üniversitesinde EMBA programını tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Yalın Enstitü Derneği Kurucu Üyesi, Genel Sekreteri ve Eğitmenidir.

1982 yılında Kalite Mühendisi olarak Meta Elektronik A.Ş.’ de çalışma hayatına başladı. Kalite standartlarının oluşturulması, kontrol ve test metotlarının tespiti, işçi ve teknisyenlerin kalite konusunda eğitimleri alanında çalıştı. 1983 -1989 yılları arasında Teletaş A.Ş.’ de Proses Mühendisliği Şefi olarak Elektronik devre kartı üretim bölümünden sorumlu 6 kişilik mühendislik grubunu yönetti. Kalitenin yükseltilmesi, müşteri taleplerinin karşılanması, teknolojinin verimli kullanılması konularında çalışmalar yaptı.

1989 itibaren Beko Elektronik A.Ş.’ de Üretim proseslerinin tasarlanması, üretkenlik artışına yönelik önlemlerin alınması, üretim makineleri yatırımlarının yapılmasından sorumlu Proses Geliştirme ve Yatırım Uzmanı olarak 14 kişilik teknik ekiple çalıştı. Yeni Ürün Geliştirme, Toplam Kalite, MRP, Yalın Üretim gibi alanlarda ekip çalışmalarına liderlik yaptı. Beko Elektronik üretkenlik ölçme ve kontrol sistemini tasarlayarak hayata geçirdi. Koç Grubu şirketleri ve tedarikçi firmaları için üretkenlik yönetimi konusunda grup içi danışman ve eğitmen olarak çalıştı.

1998 yılından sonra MBS Bilişim Ltd.’ de Kaynak Geliştirme Direktörlüğü yaptı. Yazılım ürünleri satış, geliştirme, kurulum, eğitim ve bilişim teknolojileri danışmanlığı alanında çalışan şirkette finansal kaynakların yönetimi ve insan kaynaklarının performansının iyileştirilmesinden sorumlu olarak çalıştı. Donanım, yazılım, ara yüz, mevcut yapıya entegrasyon, yazılım geliştirme ve kurulum içeren 13 milyon dolarlık, toplam 90 kişinin yer aldığı projenin proje yönetimini üstlendi. Performansa dayalı ücretlendirme sistemini tasarladı.

2002 yılından beri Yalın Enstitü bünyesinde yeni ürünlerin geliştirilmesi, eğitimlerin sunumu, Enstitü içi eğitimlerin gerçekleştirilmesi, yayınların hazırlanması, yeni sektörlere giriş konularında çalışmakta ve firmalara yalın uygulamalarında destek hizmetleri sunmaktadır.

Otomotiv, tekstil, gıda, beyaz ve kahverengi eşya, servis ve bayi ağı, perakende, lojistik, sağlık gibi farklı sektörlerde 70’den fazla firmanın yalın dönüşüm çalışmalarına destek vermiştir. Bu firmalar arasında Borusan Holding Şirketleri, Coşkunöz Holding Şirketleri, Doğuş Otomotiv, Teknosa, Ülker Grup Şirketleri, Yeşim Tekstil, Garanti Teknoloji, Uludağ Üniversitesi gibi isimler bulunmaktadır. Destek verdiği projeler sadece üretim operasyonları ile sınırlı olmayıp ürün geliştirme prosesleri, tedarik zinciri, depo yönetimi, satış ve lojistik süreçlerini de içermektedir. Ayrıca Hizmet, Bilişim ve Sağlık sektörleri uygulamalarını da yönlendirmektedir.

2001 yılından itibaren tekstil sektöründe yalın uygulamaların gerçekleştirilmesi için eğitim ve danışmanlık faaliyetlerinde yer almıştır. Bu alanda Yeşim Tekstil, APS Giyim, Savcan Tekstil, Safran Tekstil, Türkün Tekstil, Mega Tekstil, Polyteks, İntem Triko, Yol Giyim, Mert İlkem Tekstil, YKK gibi firmalar ile çalışmıştır.

Dikkat

Aktif katılımcı limiti dolmuştur. Gözlemci olarak katılabilirsiniz.


Dikkat

Bu Oturum Tamamen Dolmuştur.