" /> Yalçın İpbuken – Yalın Zirve 2019

Yalçın İPBÜKEN

Başkan
YALIN ENSTİTÜ

Yalçın İpbüken 2002 Haziran ayında faaliyete geçen Yalın Enstitü Derneği’nin (www.lean.org.tr) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Yalın Enstitü, Dünya çapında faaliyet gösteren, 250 danışman/eğitmene sahip Yalın Global Network’un en büyük, en etkin ilk 5 üyesinden birisidir (leanglobal.org / planet-lean.com ).

Yalın Enstitü’nün varlık gerekçesi; Endüstriyel, Hizmet ve Ticari kuruluşlar başta olmak üzere Kamusal ve Sosyal amaçlı, her ölçekteki kuruluşa misyon, vizyon ve hedeflerini gerçekleştirmeleri yolunda, tüm paydaşlarını memnun edecek sonuçlar getirmek için birlikte görerek, yaparak öğrenmek metoduyla yol göstermek için kapsamlı ve benzersiz hizmetler (danışmanlık, eğitim, yayın) ile yardımcı olmaktır.

2001-2002 yıllarında Dünya Bankası tarafından desteklenen, Bureau of Educational and Cultural Affairs of the U.S. State Department tarafından sponsorluğu yapılan, SECI (Southeast European Cooperative Initiative) bölgesi ülkelerinde ticaret ve nakliye sorunlarını çözmeyi hedefleyen, Trade and Transport Facilitation in Southeast Europe projesi kapsamında hazırlanan ‘Training Facilitation Component’ çalışmasının Koordinatörlüğünü yürütmüştür. Bu proje, Dünya Bankası tarafından örnek çalışma olarak belirlenmiştir.

2000 yılı Aralık ayına kadar Kofisa Trading Co. Ortadoğu Temsilciliği, Koç Holding Başkana Yardımcı (Otomotiv), Koç Holding Koordinatör (Organizasyon ve Metot) görevlerinde bulunmuş, iş yaşamının son 3 yılında da i.d.e.a. İnceleme, Danışmanlık, Eğitim ve Araştırma Merkezi A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü’nü yapmıştır. Aynı şirketten 2000 yılı sonunda emekli olmuştur.

İş hayatına The Tumpane Company’de Personel ve İdari İşler Şefi olarak başlayan (1964-1970) Yalçın İpbüken’in Koç Grubu ile tanışması 1970 yılında Personel Müdürü olarak başladığı TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası’nda olmuştur (1970-1982). Türk Otomobil Endüstrisinin oluştuğu yıllarda görev üstlenmiştir. Tüm meslek hayatı Türk Sanayisinin içinde geçmiştir. Yalçın İpbüken, gençliğinde Galatasaray’da basketbol oynamış (1953-1960), Genç Milli olmuş, TOFAŞ SAS kulübünü kurmuş ve Başkanlık yapmış (1974-1982), Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı (1987-1988) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği (2001-2009) yapmıştır. Sporun her seviyesinde görev almıştır.

1940 yılında doğan Yalçın İpbüken, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Evli, 2 çocuk, 4 torun sahibidir. İngilizce ve İtalyanca dillerini bilmektedir.

Dikkat

Aktif katılımcı limiti dolmuştur. Gözlemci olarak katılabilirsiniz.


Dikkat

Bu Oturum Tamamen Dolmuştur.